Se Anne-Vibeke Rejser - krydstogt Middelhavet med Symphony of the Seas

I dette afsnit af Anne-Vibeke Rejser sejler vi fra med et af verdens største krydstogtsskibe Symphony of the Seas fra Royal Caribbean fra Barcelona til kystbyen Civitavecchia, der er havneby for Italiens hovedstad Rom. Undervejs stopper vi på Mallorca og i Napoli mm.

Krydstogter

Log ind for at se hele programmet.

Skibet, der er en attraktion i sig selv, besøger på denne rejse flere destinationer i Middelhavet. Første stop er populære spanske ferieø Mallorca og herfra går rejsen videre til Marseilles i Sydfrankrig. Næste stop er Italiens vestkyst, hvor skibet ligger til ved den italienske havneby La Spezia, hvorfra Cinque Terre, Pisa og Firenze kan besøges.

Længere nede langs kysten lægger Symphony of the Seas til Civitavecchia, der er havne by for Italiens hovedstad Rom.

Sidste stop er i Napoli, hvorfra der er udflugter til både vulkanen Vesuv, historiske Pompeji og Sorrento-halvøen. I programmet ser vi også nærmere på alle de faciliteter, der er på verdens største krydstogtskib og vi taler med danskere, der har valgt denne form for ferie.